Sfaturi utile de alegere a unei scoli de soferi

Sfaturi utile de alegere a unei scoli de soferi

De regula cea mai buna scoala este cea care ti se potriveste, iar cel mai bun instructor este cel cu care poti sa stabilesti o relatie armonioasa, astfel in cat bagajul de cunostinte nu numai specific sa poata fi transferat cat mai usor si placut. Dar totusi, dat fiind faptul ca activitatea de scolarizare nu tin numai de instructor ci este un proces mai complex cat si faptul ca piata scolilor de soferi este foarte diversificata, in speranta prezentari obiective a situatiei reale intalnite, selectam aici cateva criterii.

Fie ca alegi scoala noastra sau nu va oferim din experiente noastra in domeniu cateva sfaturi de alegerea unei scolii, pentru a evita cazurile neplacute in care cele prezentate in reclama nu sunt la inaltimea asteptarilor dumneavoastra:

 • Alegeti o scoala autorizata, solicitati sa vi se arate autorizatia scolii valabila pentru categoria pentru care doriti sa va pregati

 • Cautati informatii si alegeti o scoala care are vechime in domeniu

 • Dimensiunea scolii este un criteriu important avand in vedere faptul ca la o scoala autorizata pentru mai multe categorii, gasiti mai multa seriozitate si puteti beneficia de reduceri pentru mai multe cursuri urmate concomitent

 • Diversitatea tipurilor de cursuri si a pachetelor de servicii

 • Numarul cat mai mare de elevii scolarizati reprezinta de asemenea un indiciu de seriozitate

 • Gradul de promovabilitate al scolii reprezinta un punct important asupra caruia trebuie sa va informati

 • Cautati o scoala la care numarul mare de elevi scolarizati sa se impleteasca armonios cu gradul sporit de promovabilitate.

 • Inscrierea se face numai la sediul scoli si nu in masina instructorului, sau a vreunui “intermediar binevoitor”. Evitati contactul cu persoane care va sfatuiesc sa nu efectuati orele de pregatire teoretica si practica, spunandu-va ca aveti nevoie doar de o hartie pe care scrie dosar de scolarizare sip e care vi-l pot furniza ei impreuna cu actele medicale si psihologice aferente, contra unui “pret corect”. Astfel de variante nu va pot aduce decat neajunsuri. Solicitati eliberarea de bon fiscal pentru fiecare suma platita!

 • Nu platiti sume de bani catre instructori sau catre scoli fara a vi se elibera bon fiscal sau chitanta conform legii. Scoala nu va raspunde in astfel de cazuri pentru aceste sume. Informati imediat conducerea scoli despre orice solicitare in acest sens

 •  Exista scoli in piata care afisata anumite tarife si oferte foarte “atragatoare” ulterior percepand tot felul de taxez si comisioane ilegale. INFORMATI-VA si solicitati de la inceput ca absolut toate costurile sa fie trecute in contractual de scolarizare. REFUZATI SA PLATITI ORICE ALTE SUME CERUTE ULTERIOR SUB DIVERSE PRETEXTE (TAXA DE ELIBERARE A DOSARULUI, S.A.M.D.!!). Un pret mic de reclama poate ascunde multe costuri ascunse!

 • Scoala trebuie obligatoriu sa dispuna de spatiu pentru desfasurarea activitatii de pregatire teoretica Cursurile teoretice fac parte integranta din programa scolara si intra obligatoriu in pretul scolii. Frecventati cursurile teoretice!!! Este mult mai simplu decat sa inveti acasa. Scoala este obligata sa vi le asigure. Profesori trebuie sa fie prezenti si sa va lamureasca toate problemele. De asemeni salile trebuie sa fie dotate cu material didactice cat mai performante

 • Scoala trebuie sa aiba un program extins de legislatie pentru acoperirea integrala a programei scolare. Scolile sunt autorizate dupa marimea salilor de legislatie. La o scoala cu o sala foarte mica si numar limitat de locuri, puteti avea surpriza de nu fi trecut imediat pe tabelul de elevi scolarizati trimisi catre ARR si astfel perioada dumneavoastra de scolarizare se poate lungi cu 3-4 saptamani.

 • Pentru rezolvarea problemelor organizatorice scoala trebuie sa aiba un program extins la secretariat. Disponibilitatea la dialog a conduceri scoli pentru rezolvarea amiabila a oricaror eventuale neintelegeri aparute este de asemeni un factor important. Tot la secretariat ar trebui sa gasiti toate materialele didactice necesare pregatiri dumneavoastra

 • Programul de instruire practica al scolii si instructorilor cat mai extins (de preferinta si in weekend)

 • Din punct de vedere al personalului instructorii si profesorii trebuie sa fie obligatoriu atestati si autorizati (este bine sa alegeti instructor multilateral atestati, categorii “A, B, C, D, E”). Atat un sofer cat si un instructor de categorii superioare au o alta viziune atat asupra traficului cat si a pregatiri profesionale. Asigurati-va ca instructorul este angajat legal al acelei scoli, altfel in cazul unei eventuale neintelegeri nu veti putea sa-l schimbati. De asemeni informative daca instructor si profesori au ceva experienta in domeniu, entuziasmul trebuind completat si de experienta

 • Autovehiculele folosite la scoala trebuie sa indeplineasca conditiile legii si sa fie in perfecta stare de functionare. Asigurati-va ca scoala de tine autovehicule agreate pentru categoria pentru care doriti sa va pregatiti

 • Asigurarea unei relatii armonioase atat intre secretariat si elev cat si intre elev – instructor/profesor

 • O paleta larga de metode de instruire folosite

Incercati ca in schimbul sumelor platite sa acumulati cat mai multe cunostinte teoretice si practice care va vor fi folositoare apoi in viata de sofer.

In speranta ca cele relatate mai sus va vor fi de mare ajutor in realizarea visului dumneavoastra de a deveni conducator  auto.

Va urez succes si va astepta la scoala de soferi AUTOSPORT

                                                                   DAN CALINESCU

Scroll to Top
Call Now Button