Categoria B

Categoria B – scoala de soferi Autosport

Categoria B include autovehicule cu masă totală maximă autorizată de 3.500 kg și cu până la 8 locuri pe scaune, excluzând conducătorul. În cadrul acestei categorii, se încadrează și ansamblul compus dintr-un autovehicul tragător din categoria B și o remorcă, având o masă totală maximă autorizată de până la 750 kg. De asemenea, se încadrează în această categorie ansamblul de vehicule cu masă totală maximă autorizată de 4.250 kg, compus dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă cu masă totală maximă autorizată care nu depășește 750 kg. Triciclurile sau cvadriciclurile avand masa proprie peste 550Kg. Respectarea acestor reguli este esențială pentru circulație legală pe drumurile publice.

Informatii categoria B

Durata cursului este de minimum 5 saptamani, timp in care se efectueaza 24 ore de pregatire teoretica si 30 ore de pregatire practica (pregatirea teoretica o precede pe cea practica). Pregatirea practica consta in invatarea unor manevre de traseu si indeminare

Condiții minime

Dosarul de inscriere şcoală cuprinde:

Obligatiile cursantului:

Dosarul de examinare trebuie să cuprindă următoarele documente:

 1. Cererea tip semnată de candidat.

 2. Fișa de școlarizare emisă de școala de conducători auto, în cadrul căreia candidatul a absolvit cursurile de pregătire teoretică și practică. Pe aceasta trebuie să fie consemnat și avizul medical „apt pentru conducerea autovehiculelor din grupa…”, corespunzător categoriei pentru care se solicită examinarea. Documentul eliberat de unitatea de asistență medicală autorizată, care atestă grupa de autovehicule pentru care solicitantul este apt să le conducă, trebuie păstrat la școala de conducători auto care a pregătit candidatul.

 3. Certificatul de cazier judiciar în termenul de valabilitate.

 4. Copia actului de identitate valabil.

 5. Dovada de plată a taxelor și tarifelor aferente obținerii permisului de conducere.

Pentru înscrierea la examen:

 • Cursanții  trebuie să meargă după terminarea perioadei de școlarizare și eliberarea dosarului de către școală la Serviciul Permise. Acolo, ei trebuie să treacă mai întâi pe la biroul de preluare imagine, apoi la Ghișeul de Programare Examen. Candidații declarați „ADMIS” la proba teoretică se programează pentru susținerea probei practice.

 • Cursanții care domiciliază în alte județe trebuie să depună personal dosarul la SERVICIILE PUBLICE COMUNITARE REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR din județele respective.

Examenul auto constă într-o probă teoretică și una practică:

 •  Proba teoretica se sustine pe calculator si consta in rezolvarea unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie ce contine 26 de intrebari. Timpul afectat rezolvarii unui chestionar de cunoastere a regulilor de circulatie este de 30 de minute. Dupa trei raspunsuri gresite, proba teoretica se intrerupe automat. Pentru a promova examenul sunt necesare minimum 22 de intrebari rezolvate corect.

 • Proba practica consta in conducerea autoturismului in traseu.

După ce cursantul a fost declarat „ADMIS” la examenul practic, se poate prezenta la SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR cu cartea (buletinul) de identitate, în vederea ridicării permisului auto.

 

Apel rapid: 021 9557

Program receptie:
Zilnic: 09:00 – 19:00
Sambata: 09:00 – 12:00
Duminica: inchis

Program legislatie:
Zilnic: 09:00 – 19:00
Sambata: 09:00 – 11:00
Duminica: inchis

Inscriere on-line:

  Folositi formularul de mai jos indiferent de ora pentru a va inscrie:

  Numele si prenumele*

  Adresa d-voastra de email*

  Telefonul*

  Pentru ce doriti sa ne contactati:

  Alegeti sediul apropiat:

  Alte informatii necesare ?

  Alege locatia potrivita:

  Sector 1

  Sediul Chitila:
  Str.Chitila 90
  0217958925
  0751516888

  Sector 2

  Sediul Pantelimon:
  Str.Pantelimon 300
  021.2555.000
  0729512500

   Sector 3

  Sediul Jean Steriadi
  Str. Jean Steriadi 17
  0726967670
  0770255665

  Sector 3

  Sediul Morarilor:
  0730850745

  Sector 6

  Sediul Militari
  B-dul Iuliu Maniu 138 – 142
  0726 966 289

   Jud. Giurgiu

  Sediul Giurgiu:
  B-dul CFR 16
  0753674485
  0346566902

  Adresa scolii de soferi AutoSport
  Soseaua Pantelimon nr. 300 etaj 2 camera 1. (sediul central) 

  Scroll to Top
  Call Now Button