Categoria AM – Primul Pas în Conducerea Mopedelor cu Școala de Șoferi AutoSport

Școala de șoferi AutoSport oferă o gamă variată de cursuri pentru cei care doresc să își înceapă călătoria în lumea conducătorilor auto, printre care și categoria AM. Categoria AM este destinată celor care sunt pasionați de motociclete ușoare, mopede sau vehicule cu patru roți, oferindu-le posibilitatea de a se bucura de libertatea pe două roți într-un mod sigur și responsabil.

Ce Este Categoria AM?

Categoria AM permite conducerea mopedelor sau a vehiculelor cu patru roți care nu depășesc viteza maximă de 45 km/h. Vârsta minimă necesară pentru a obține această categorie este de 16 ani, aspect ce o transformă într-o opțiune preferata de adolescenți. Obținerea permisului categoria AM marchează primul pas către independența în deplasare, oferind o alternativă accesibilă și practică pentru transportul urban.

Procesul de Înscriere

Pentru a începe cursurile categoria AM la Școala de Șoferi AutoSport, candidații trebuie să îndeplinească câteva condiții: să aibă cel puțin 16 ani împliniți și să fie apti din punct de vedere medical. Înscrierea se poate face direct la sediul școlii sau online, unde pot fi găsite toate informațiile necesare.

Programul de Pregătire

Cursul pentru categoria AM include atât lecții teoretice, cât și practice. Partea teoretică acoperă regulile de circulație, semnele de circulație, noțiuni de prim ajutor și comportamentul responsabil în trafic. Partea practică se concentrează pe dobândirea abilităților necesare pentru manevrarea în siguranță a unui moped sau a unui vehicul cu patru roți.

Examinarea

După finalizarea cursurilor, candidații trebuie să treacă două examene: unul teoretic și unul practic. Examenul teoretic testează cunoștințele acumulate despre regulile de circulație, în timp ce examenul practic evaluează abilitățile de conducere ale candidatului. Reușita la aceste examene este esențială pentru obținerea permisului de conducere categoria AM.

Beneficiile Obținerii Categoriei AM

Posesorii permisului de categoria AM se bucură de numeroase avantaje, printre care mobilitatea crescută și accesul facil în zonele aglomerate ale orașului. De asemenea, permisul AM reprezintă o bază excelentă pentru cei care doresc să avanseze spre categorii superioare de permis de conducere în viitor.

Școala de șoferi AutoSport se angajează să ofere cursanților săi cea mai bună pregătire pentru categoria AM, punând un accent deosebit pe siguranța în trafic și pe dezvoltarea unui comportament responsabil la volan. Cu un program bine structurat și instructori experimentați, Școala AutoSport este locul ideal pentru tinerii care doresc să pășească în lumea conducătorilor auto cu dreptul.

Prin urmare, dacă visezi la libertatea de a explora orașul pe două roți, categoria AM oferită de Școala de Șoferi AutoSport este punctul de plecare perfect.

 

Apel rapid: 021 9557

Program receptie:
Zilnic: 09:00 – 19:00
Sambata: 09:00 – 12:00
Duminica: inchis

Program legislatie:
Zilnic: 09:00 – 19:00
Sambata: 09:00 – 11:00
Duminica: inchis

Inscriere on-line:

  Folositi formularul de mai jos indiferent de ora pentru a va inscrie:

  Numele si prenumele*

  Adresa d-voastra de email*

  Telefonul*

  Pentru ce doriti sa ne contactati:

  Alegeti sediul apropiat:

  Alte informatii necesare ?

  Alege locatia potrivita:

  Sector 1

  Sediul Chitila:
  Str.Chitila 90
  0217958925
  0751516888

  Sector 2

  Sediul Pantelimon:
  Str.Pantelimon 300
  021.2555.000
  0729512500

   Sector 3

  Sediul Jean Steriadi
  Str. Jean Steriadi 17
  0726967670
  0770255665

  Sector 3

  Sediul Morarilor:
  0730850745

  Sector 6

  Sediul Militari
  B-dul Iuliu Maniu 138 – 142
  0726 966 289

   Jud. Giurgiu

  Sediul Giurgiu:
  B-dul CFR 16
  0753674485
  0346566902

  Adresa scolii de soferi AutoSport
  Soseaua Pantelimon nr. 300 etaj 2 camera 1. (sediul central) 

  Scroll to Top
  Call Now Button